Nacházíte se: Okna a dveřeProhlášení o vlastnostech na okna do staveb, která jsou kulturní památkou

Prohlášení o vlastnostech na okna do staveb, která jsou kulturní památkou

Okna a dveře / Publikováno 2016-06-15

Prohlášení o vlastnostech je dokument vydávaný výrobci stavebních výrobků vyhlášených Evropskou komisí v Úředním věstníku evropské unie (OJEU) formou odkazu na evropské normy výrobků harmonizované k nařízení (EU) č. 305/2011 (CPR).  V praxi se tato skupina výrobků nazývá „Výrobky označované CE“.  Mezi tyto výrobky náleží i okna a vnější dveře, na které se vztahuje ČSN EN 14351-1+A1 Okna a dveře – Norma výrobku, funkční vlastnosti – Část 1: Okna a vnější dveře bez vlastností požární odolnosti a/nebo kouřotěsnosti .

Zhotovitelé staveb nebo stavebníci či jiní účastníci výstavby v rámci stavebních úprav staveb, které jsou kulturní památkou, staveb nacházejí se v památkových zónách apod., mnohdy na žádost o doložení prohlášení o vlastnostech, obdrží  od výrobců kopií (replik) původních oken rezolutní odpověď, že se na ně vztahuje výjimka  dle článku 5 odst.  a).a odst.  c) CPR a proto prohlášení o vlastnostech neposkytují.

Podívejme se blíže na tuto problematiku z úrovně:

  1. výrobce kopií oken do staveb, které jsou kulturní památkou, tedy dodavatele výrobků, 
  2. výrobce oken dle bodu a), který je zároveň zhotovitelem stavby, to je stavebním podnikatelem dle stavebního zákona, to je provádí stavební činnost spojenou se zabudováním/montáží oken do stavby, oken která sám vyrobil. 

Obecně na výrobce stavebních výrobků označovaných CE se vztahuje při uvádění výrobků na trh již citované nařízení (EU) č. 305/2011, které je přímo použitelným předpisem, tedy platí bez transpozice ve všech státech EU. Na výrobce, který kromě výroby stavebních výrobků, provádí i stavební a montážní práce se vztahují ustanovení stavebního zákona č. 183/2006 Sb. a návazných vyhlášek vydaných k provádění tohoto zákona, zejména vyhlášky č. 268/2009 Sb., stanovující technické požadavky na stavby. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že provádění staveb je vázaná živnost. 

 

Článek 5  nařízení (EU) č. 305/2011

Citujme článek 5 CPR, na který se odkazují výrobci kopií oken určených pro zabudování do staveb, které jsou kulturní památkou:

Článek 5

Výjimky z povinnosti vypracovat prohlášení o vlastnostech

Odchylně od čl. 4 odst. 1 a při neexistenci předpisů Unie nebo vnitrostátních předpisů vyžadujících prohlášení o základních charakteristikách, kde se tyto stavební výrobky zamýšlejí používat, může výrobce při uvedení stavebního výrobku, na který se vztahuje harmonizovaná norma, na trh upustit od vypracování prohlášení o vlastnostech, pokud:

a)  je stavební výrobek vyroben jednotlivě nebo nesériově na zakázku na zvláštní objednávku a je nainstalován do jedné konkrétní stavby výrobcem, který je odpovědný za bezpečné zabudování výrobku do stavby, v souladu s příslušnými vnitrostátními předpisy, a na odpovědnost osob odpovědných podle příslušných vnitrostátních předpisů za bezpečné provedení prací;

c)   je stavební výrobek vyroben tradičním způsobem či způsobem vhodným z hlediska zachování kulturního dědictví a neprůmyslovým postupem pro odpovídající renovaci staveb oficiálně chráněných jako součást vymezeného prostředí nebo z důvodu zvláštní architektonické nebo historické hodnoty v souladu s příslušnými vnitrostátními předpisy.

 

Je zřejmé, že v případě ad.a) musí být výrobce zároveň zhotovitelem dané stavby a tedy musí plnit ustanovení jak nařízení  (EU) č. 305/2011, tak právních předpisů v oblasti výstavby. V případě ad. c) který je spíše výjimečný, výrobce není vázán povinností vyrobená okna též zabudovat do stavby, která je kulturní památkou.

Jaké požadavky se vztahují na výrobce stavebních výrobků označovaných CE ?
Nařízení (EU) č. 305/2011 je předpis, který je relativně jednoduchý na běžnou intepretaci, jeho komplikace je v tom, že není logicky strukturován.  Řeší problematiku od vydávání prohlášení o vlastnostech po posouzení výrobku.

► Povinnosti výrobců a možnosti využití zjednodušených postupů
Povinnosti s ohledem na výrobu nesériových výrobků uvádí dále citovaná vybraná jednotlivá ustanovení z CPR v logickém řazení a s doprovodným komentářem.

 

Článek 28

Posuzování a ověřování stálosti vlastností

1. Posuzování a ověřování stálosti vlastností stavebních výrobků ve vztahu k jejich základním charakteristikám se provádí v souladu s jedním ze systémů stanovených v příloze V.

Resumé:  Příloha V. CPR stanoví systémy posuzování, kde dělí povinné úkoly mezi výrobce a oznámený subjekt (notifikovanou osobu).  Na okna dle normy harmonizované ČSN EN 14351-1+A1 se vztahuje systém 3, kdy oznámený subjekt zkouší výrobek pro stanovení typu výrobcem a výrobce provádí zbylé úkoly. Článek 28 ani příloha V. nestanoví zvláštní postup pro nesériově vyráběné výrobky či výrobky pro jiná použití. Oznámený subjekt posuzuje vlastnosti výrobku na základě provedené zkoušky (nařízení komise v přenesené pravomoci č. 568/2014)

 Vedle postupů stanovených v článku 28 a příloze V. CPR umožňuje výrobcům použít i zjednodušené postupy posuzování při splnění definovaných podmínek. Zjednodušené postupy definují články 36, 37 a 38 v kapitole VI, které se těmto postům celá věnuje. Uvádí se dále jen relevantní texty k diskutované problematice.

Článek 36

Použití příslušné technické dokumentace

Resumé:  Článek se netýká nesériově vyráběných výrobků. Vztahuje se ale konkrétně na okna, kdy umožňuje výrobcům využít „Sériové ITT“ ve smyslu ustanovení ČSN 14351-1+A1.

 

Článek 37

Použití zjednodušených postupů mikropodniky

Mikropodniky vyrábějící stavební výrobky, na něž se vztahuje harmonizovaná norma, mohou nahradit stanovení typu výrobku na základě zkoušky typu pro příslušné systémy 3 a 4 podle přílohy V využitím metod, které se liší od těch, jež jsou uvedeny v příslušné harmonizované normě. Tito výrobci mohou rovněž přistupovat ke stavebním výrobkům, na něž se vztahuje systém 3, podle ustanovení pro systém 4. Používá-li výrobce tyto zjednodušené postupy, prokáže prostřednictvím specifické technické dokumentace, že stavební výrobky splňují příslušné požadavky a že použité postupy odpovídají postupům stanoveným v harmonizovaných normách.

Resumé:  Dává se možnost mikropodnikům využití tzv. specifické dokumentace umožňující použití jednodušších nenormových metod pro ověření vlastností výrobků, s tím že tyto metody musí být validovány k normovým metodám. Musí být prokázáno, že poskytují reprodukovatelné výsledky na straně bezpečnosti s tím, že může provádět zkoušky pro stanovení typu sám výrobce, bez účastni oznámeného subjektu (využití systému 4 místo systému 3 dle přílohy V. CPR).  Tento institut, je využitelný i pro nesériově vyráběné výrobky. Zjednodušuje, ale neruší  povinnost zkoušení vlastností výrobků pro stanovení typu výrobku výrobcem.

 

Článek 38

Jiné zjednodušené postupy

1. Pro stavební výrobky, na něž se vztahují harmonizované normy a které jsou vyráběny jednotlivě nebo nesériově na zakázku na zvláštní objednávku a zabudovány do jedné stanovené stavby, může být část posouzení vlastností příslušného systému, jak stanoví příloha V, nahrazena ze strany výrobce specifickou technickou dokumentací prokazující soulad výrobku s příslušnými požadavky a to, že použité postupy odpovídají postupům stanoveným v harmonizovaných normách.

Resumé:  Článek 38 je jediný z článků v CPR stanovující postupy posuzování a ověřování stálostí vlastností výrobků nesériově vyráběných výrobků. Umožnuje všem výrobcům část posouzení provádět jednodušeji s využitím specifické technické dokumentace. Na rozdíl od článku 37, ale výrobce nemůže provádět zkoušky v úkolech oznámeného subjektu místo něj, tedy není umožněno využití systému 4 místo systému 3.

Povinnosti výrobců při vypracování prohlášení o vlastnostech stanoví článek 11 CPR v kapitole III. Povinnosti hospodářských subjektů.  Odstavce článku, které stanoví povinnosti  výrobců při sériové výrobě, se dále neuvádějí.

 

Článek 11

Povinnosti výrobců

1. Výrobci vypracují prohlášení o vlastnostech v souladu s články 4 a 6 a připojí označení CE v souladu s články 8 a 9.

Jako podklad pro prohlášení o vlastnostech vypracují výrobci technickou dokumentaci popisující všechny příslušné prvky vztahující se k požadovanému systému posuzování a ověřování stálosti vlastností.

3. …….. Výrobci tam, kde to je považováno za vhodné vzhledem k zajištění přesnosti, spolehlivosti a stálosti vlastností stavebního výrobku uvedených v prohlášení, provádějí zkoušky vzorků stavebních výrobků uváděných nebo dodávaných na trh, provádějí šetření a v případě nutnosti vedou registr stížností, nevyhovujících výrobků a výrobků stažených z oběhu a průběžně o všech těchto kontrolách informují distributory.

4. Výrobci zajistí, aby byl na jejich stavebních výrobcích uveden typ, série nebo sériové číslo nebo jakýkoli jiný prvek umožňující jejich identifikaci, nebo v případech, kdy to velikost nebo povaha výrobku neumožňuje, zajistí, aby byla požadovaná informace uvedena na obalu nebo v dokladu přiloženém ke stavebnímu výrobku.

5. Výrobci uvedou na stavebním výrobku, nebo není-li to možné, na obalu či v dokladu přiloženém ke stavebnímu výrobku své jméno či firmu, nebo registrovanou ochrannou známku a kontaktní adresu. Adresa musí uvádět jediné místo, na kterém lze výrobce kontaktovat.

6. Výrobci při dodávání stavebního výrobku na trh zajistí, aby byly k výrobku připojeny pokyny a bezpečnostní informace v jazyce určeném dotčeným členským státem, kterému uživatelé snadno rozumějí.

Resumé:  Článek 11 řeší informační povinnosti výrobců vzhledem k odběratelům / dodavatelům svých výrobků, kdy prohlášení o vlastnostech je povinné sdělení výrobce v rámci uvádění a dodávání výrobků na evropský trh tak, jak je definuje čl. 2. odst. 16 a odst. 17. Z definic dodávání a uvádění výrobků na trh je zřejmé, že uvedení / dodání na trh EU spjaté s možností si výrobek koupit nebo získat v rámci obchodní činnosti výrobce nebo dodavatele výrobků. K vydání prohlášení o vlastnostech se využijí výsledky pro stanovení typu výrobku výrobcem, dle příslušného systému.
I když článek 11 explicitně neuvádí, že výrobce musí provést příslušná posouzení, vyplývá tato jeho činnost z článků výše uvedených s přímou vazbou na příslušné systémy dle přílohy V. CPR.

► Obsah prohlášení o vlastnostech
Obsah prohlášení o vlastnostech velmi podrobně stanoví článek 6 CPR. Kromě toho že stanoví že „Prohlášení o vlastnostech uvádí vlastnosti stavebních výrobků ve vztahu k základním charakteristikám dotčených výrobků v souladu s příslušnými harmonizovanými technickými specifikacemi“, stanoví také, že musí též obsahovat:

„Vlastnosti těch základních charakteristik stavebního výrobku, které se vztahují k zamýšlenému použití nebo zamýšleným použitím, s přihlédnutím k ustanovením týkajícím se zamýšleného použití nebo zamýšlených použití tam, kde hodlá výrobce stavební výrobek dodávat na trh“;

Resumé: Vlastnosti, na které se článek odvolává, jsou bez pochyby vlastnosti nutné pro návrh a zabudování výrobku do stavby.

Na tomto místě je možné citovat i poznámku č. 3 přílohy ZA.1 ČSN 14351-1+A1:

„Porovnáním informací provázejících označení značkou CE a požadavků na konkrétní stavbu poskytnutých jejím zadavatelem se prokáže, zda je výrobek vhodný pro užití v této stavbě či nikoliv.

Uplatnění výjimky z povinnosti vypracovat prohlášení o vlastnostech.
Diskutovanou výjimkou z povinnosti vydat prohlášení o vlastnostech řeší v úvodu citovaný článek 5, písmeno a) a písmeno c).

Ustanovení článku 5 písm, a) je v kontextu výše uvedených skutečností a definic pojmů v CPR.  Výrobce, který zabudovává jednotlivě nebo nesériově vyrobená okna na zakázku do stavby, může pouze v tomto případě upustit od vydání prohlášení o vlastnostech proto, že de facto nevykonává obchodní činnost, tedy výrobky neuvádí na trh EU.  To ovšem organizaci nezbavuje povinnosti provést posouzení výrobku i jednotlivě, nesériově vyráběného dle příslušného systému s případnou aplikací zjednodušených postupů výše uvedených.  Tuto možnost má výrobce. Zhotovitel musí použít takové výrobky, aby stavba plnila řádně svojí funkci, byla bezpečná při užívání (viz. ustanovení § 156 stavebního zákona) a  aby výplně otvoru splnily požadavky §  26 vyhlášky č. 268/2009 Sb.  Tuto povinnost nemůže zhotovitel logicky splnit bez znalosti vlastností výrobků, které mohou ohrozit oprávněný zájem, a to jsou právě ty, které obsahuje příloha ZA.1 každé harmonizované normy. Je tedy zřejmé, že organizace nějaký dokument obsahující závaznou deklaraci vlastností výrobku musí vydat.  

I když požadavky na tepelnou ochranu budov a ochranu proti hluku se na stavby, které jsou kulturní památkou, uplatní dle příslušných norem na navrhování přiměřeně, požadavky na bezpečnost při užívání musí být splněny.  Tyto požadavky vyhláška č. 268/2009 Sb. formuluje takto:

 „Výplně otvorů musí mít náležitou tuhost, při níž za běžného provozu nenastane zborcení, svěšení nebo jiná deformace a musí odolávat zatížení včetně vlastní hmotnosti a zatížení větrem i při otevřené poloze křídla, aniž by došlo k poškození, posunutí, deformaci nebo ke zhoršení funkce“

Je třeba dále zmínit skutečnost, že stavbyvedoucí či vyjmenovaná osoba ve stavebním zákoně je povinna při kontrolní prohlídce stavby vykonávané stavebním úřadem dle § 134 stavebního zákona,  stavebnímu úřadu předložit potřebné doklady, například certifikáty o vhodnosti použitých stavebních výrobků. Takovým dokladem je bez pochyby dle dikce CPR prohlášení o vlastnostech. Tedy využití výjimky je pro výrobce oken dle výše uvedených skutečností prakticky irelevantní. 

► Závěr
Výjimku může využít výlučně výrobce oken, který jednotlivě vyráběná okna, nebo nesériově vyrobená okna na zakázku určená do staveb, které jsou kulturní památkou, vyrábí a zároveň sám zabudovává do předmětné stavby. Tedy musí být výrobcem a zároveň zhotovitelem stavby – stavebním dodavatelem. Současně musí plnit příslušná ustanovení jak nařízení (EU) č. 305/2011, tak ustanovení vztahující se na něj jako na zhotovitele uvedená ve stavebním zákoně č. 183/2006 Sb. a vyhlášce vydané k provedení tohoto zákona č. 268/2009 Sb. stanovující technické požadavky na stavby. I když by organizace využila výjimky jako výrobce za uvedených podmínek a upustí od vydání prohlášení o vlastnostech, musí zajistit posouzení vlastností oken oznámeným subjektem na základě zkoušek okna. Jako zhotovitel musí mít dokument jiného charakteru např. technický list výrobku, ve kterém na základě provedeného posouzení oznámeným subjektem dle příslušného systému posuzování, uvede vlastnosti použitých výrobků ve stavbě prokazující splnění požadavků vyhlášky č. 268/2009 Sb. Je prakticky nemožné, aby organizace, která jednotlivě nebo nesériově na zakázku vyrábí kopie (repliky) oken a zároveň je zabudovává do stavby, nedoložila vlastnosti oken dodávaných na stavby, které jsou např. kulturními památkami. V tomto případě obligatorními vlastnostmi jsou minimálně ty, které zajišťují bezpečnost při užívání stavby, dle § 26 odst. (1)  vyhlášky č. 268/2009 Sb. nestanoví-li majitel stavby další požadavky.
 

Autoři článku: 
Ing. Lubomír Keim, CSc.
Výzkumný ústav pozemních staveb – Certifikační společnosti, s.r.o.
Organizace je autorizovanou osobou a oznámeným subjektem dle CPR

Ing. Milan Zápotocký
Soudní znalec v oboru výplní otvorů a LOP

Přihlašte se k odběru newsletteru
a získávejte do e-mailu nejnovější informace o technologiích a událostech