Úvod
Produkty a služby | Schüco CZ s.r.o .
PDF Tisk Email
Napsal uživatel Schüco CZ s.r.o .
Pátek, 24 Únor 2012 18:21

Inteligentní opláštění objektů 

Vývojem fasád včetně systémů pro okna a dveře se německá firma Schüco International KG zabývá od založení v roce 1951. Řešení k efektivnímu, tedy funkčně, energicky i architektonicky atraktivnímu, opláštění budov, přináší pro komerční i rezidenční výstavbu, vilové a rodinné domy. V portfoliu nabízí rozmanité systémy z hliníku a oceli, prostřednictvím kterých lze realizovat nejmodernější fasádní koncepty: opticky perfektní okenní fasády, impozantní celoskleněné konstrukce i technicky velmi vyspělé synergické fasádní celky. Součástí nabídky jsou automatizované okenní a dveřní prvky, pevné i pohyblivé stínicí systémy, spolehlivá řídící technika pro ovládání i moderní ventilační, protipožární a bezpečnostní technika. V rámci rodinné výstavby jde především o velkoformátové posuvné systémy, okenní a dveřní profily z hliníku i plastu, vybavené vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi, nadčasovým designem a důmyslným ovládáním s různými stupni automatizace.

Parametrická 3D fasáda

V oblasti komerční výstavby stojí bezesporu za bližší přestavení parametrická 3D fasáda. Ta nabízí nové, kreativní možnosti v architektuře, a to cestou nevázanosti, využití prostoru a tvarů, funkční diferenciace. Pro svůj specifický design a ucelený výraz si tento typ „živé“ fasády získal řadu příznivců. Doposud u podobných fasád nebylo možné využít standardizované výroby, trojdimenzionální fasády navíc vyžadovaly projektování individuálně ve speciálních 3D nástrojích. Schüco toto mění a přichází se systémovým řešením, díky kterému lze odbourat řadu přípravných prací a nepřesností. Proces projektování se zjednodušuje a urychluje, architekti mají k dispozici simulační systém s reálným náhledem projektované fasády. A to při pohledu zevnitř i zvenčí. Doplňme ještě, že vedle výrazného vizuálního efektu přináší tento typ fasády významné snížení provozních nákladů objektu především v oblasti chlazení. Jednotlivá pole výplňového otvoru fasády lze realizovat v různých transparencích a poměrech stran s cílem zamezit tepelným ziskům. Největším současným problémem budov totiž není topení, nýbrž chlazení. Středem pozornosti vznikajících projektů je proto efektivní koncept zastínění, aniž by došlo ke snížení estetického dojmu pláště a kvality vnitřního prostředí.

LED osvětlení v obvodovém plášti

Mezi líbivé a neustále se vyvíjející patří také technologie osvětlení fasád. I zde má Schüco co nabídnout. Představme si stručně technologii Schüco LightSkin powered by Zumtobel, efektní designové LED osvětlení, včetně kabeláže integrované do fasády v průběhu montáže. Díky instalaci do profilů Schüco má stavitel jistotu bezpečného a rychlého uložení kabeláže, zodpovědnost za kompletaci fasády je současně v rukou jednoho dodavatele. Systém, ideální pro exkluzivní administrativní a business centra, vznikl exkluzivně ve spolupráci s lídrem v osvětlování fasád koncernem Zumtobel Group a je určený výhradně pro kompletaci s profily Schüco. Úsporná halogenová světla jsou plně integrována do příslušného okenního rámu, kde se instalují do zasklívací lišty, a veškeré související příslušenství včetně kabeláže je vedeno skrytě. Vybrat lze odstín i intenzitu světla. Asymetrické paprsky elipsoidního tvaru rozmisťují světlo rovnoměrně po okně, neozařují uvnitř domu a nebrání tak výhledu. Výsledkem je zvýraznění budovy na horizontu a podtržení celkového designu objektu.

Co nejsubtilnější a na pohled neviditelné konstrukce

Nabídka společnosti Schüco dále směřuje ke strukturálním fasádám s čistými prosklenými plochami, bez rušivých hliníkových konstrukcí na pohled. Upozorněme na zasklení 32 – 64 mm a rozměry skel až 2,6 x 4,2 m s nejpřísnějšími tepelně technickými parametry. U strukturální fasády není při vnějším pohledu patrná hliníková konstrukce, která fasádu vynáší. Ta je skryta v interiéru a na pohled jsou exponované pouze čisté prosklené plochy. Mezi architekty se proto jedná o velmi atraktivní fasádní řešení. Obecně lze říci, že hlavním trendem v oblasti fasádních systémů je udržet hliníkové konstrukce co nejsubtilnější a pohledově téměř neviditelné. V několika posledních letech se prosazuje také unifikace a opakování jednotlivých fasádních prvků, tento směr naplňují modulové fasády.

Směrem k automatizaci

Automatizované systémy výrazně zjednodušují manipulaci s fasádními, okenními a dveřními prvky a zvyšují uživatelský komfort. Bezesporu je třeba rozlišovat, jedná-li se o systémové řešení pro luxusní rodinné vily, nebo pro administrativní celky. Základní principy však zůstávají podobné, cílem je zajistit snadné, spokojené, bezpečné a funkční užívání a ovládání jednotlivých fasádních prvků včetně oken, dveří a posuvných systémů. Takto vybavené objekty v podstatě umějí „hospodařit“ samy dle zadaných kritérií. Patří mezi ně například požadavky na ventilaci, stínění, vnitřní osvětlení či vytápění. Opomenout nelze bezpečnostní a protipožární systémy včetně signalizace ani nadčasový design. Výhodou portfolia firmy Schüco je vzájemná kompatibilita dílčích prvků opláštění objektu, jejich schopnost přizpůsobit se změnám okolního prostředí a možnost centrálního řízení přes PC či chytré telefony. V této oblasti můžeme na závěr upozornit na inovovaný systém pro ochranu vstupu a zabezpečení únikových cest Schüco Door Control System nebo bezdrátový systém pro automatizované a energeticky efektivní řízení (zejména vytápění, větrání, osvětlení a stínění) objektů Schüco Wireless Control System.

www.schueco.cz

Aktualizováno Úterý, 11 Listopad 2014 10:10